BAKAN GÜNAY MURADİYE KÜLLİYESİ’NDE

 

UNESCO Dünya Mirası Listesi Aday Alanları içerisinde bulunan Muradiye Külliyesi restorasyon çalışmalarını başlatma töreni ve “Kültür Varlıklarının Ortaya Çıkarılması ve Korunmasında Sürdürülebilirlik” konulu panele katılmak üzere Bursa’ya giden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Muradiye Külliyesi’ndeki çalışmaları ilk harcı atarak başlattı.

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde bulunan sultan külliyelerinin bakım, onarım, güvenlik gibi tüm sorumluluklarını üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, Muradiye Külliyesi’ndeki restorasyon çalışmalarıyla ilgili ihaleyi yaptı. ‘Muradiye türbeleri restorasyon ve çevre düzenleme’ uygulamasıyla tarihi türbeler geceleri de ayrı bir ihtişamla bölgeye değer katacak.

Osmanlı başkenti Bursa’nın açık hava müzesine dönüşerek, turizmden alınan payın artırılması amacıyla bu dönem tarihi ve kültürel miras çalışmalarına büyük önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu güne kadar yeterli ilgi gösterilmemesi nedeniyle bakımsız hale gelen sultan külliyeleri için de düğmeye bastı. İlk olarak sultan külliyelerinin tüm sorumluluklarını Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan devralan Büyükşehir Belediyesi, Sultan 2. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan ve bulunduğu semte adını veren “Muradiye Külliyesi” ile ilgili projeleri tamamladı. Fatih Sultan Mehmed’den itibaren 100 yılı aşkın bir dönem içinde peyderpey yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmed’in annesi Hüma Hatun (Hatuniye) Türbesi, II. Murad’ın oğlu şehzade Alaaddin Türbesi, şehzade Ahmet Türbesi, Fatih’in oğlu şehzade Mustafa (Cem Sultan) Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu şehzade Mustafa Türbesi, Sultan II. Bayezid’in eşi Şirin Hatun Türbesi, II. Bayezid’in diğer eşi Gülruh Hatun Türbesi, Fatih Sultan’ın ebesi Ebe Hatun (Gülbahar Hatun) Türbesi, II. Bayezid’in oğlu şehzade Mahmud Türbesi, II. Bayezid’in gelini Mükrime Hatun Türbesi, Fatih Sultan’ın eşlerinden Gülşah Hatun Türbesi ile Saraya mensup kimselerin (Cariyelerin) gömülü olduğu Cariyeler/Saraylılar Türbesi olmak üzere toplam 12 türbenin bulunduğu bölgedeki restorasyon çalışmalarıyla ilgili ihale de geniş bir katılımla yapıldı.

Geceleri başka güzel Muradiye türbeleri restorasyon ve çevre düzenleme uygulama inşaatı kapsamında aynı zamanda türbelerin bulunduğu alanın ışıklandırması da yapılacak. Ulucami, Emir sultan Camii, Yeşil Türbe ve saat kulesi gibi tarihi mekanları ışıklandırma sistemleri ile gece de farklı bir görüntüyle kent siluetine kazandıran Büyükşehir Belediyesi, benzer uygulamayı Muradiye türbelerinde de hayata geçirecek. Yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alan Muradiye Külliyesi, çalışmaların ardından hem gündüz hem de gece bölgeye ayrı bir değer katacak.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURSA ALAN BAŞKANLIĞI
Adres:Bursa Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Altınova Mah. Fuar Cad. Kat:3 Oda No:321 16090 Osmangazi/BURSA 
Tel: 0224 716 16 44 Faks: 0 224 716 16 45 E-Posta: alan.baskanligi@bursa.bel.tr