YETİŞKİNLERE YÖNELİK

1- 2014 yılında UNESCO Dünya Miras listesi’ne kabul edilen “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” adlı Adaylık Dosyası ve Eklerinin İngilizce halini indirebilmek için tıklayınız.

*Dosyanın yüksek çözünürlüklü haline http://whc.unesco.org/uploads/nominations/1452.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

2- 2014 yılında UNESCO Dünya Miras listesi’ne kabul edilen “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” adlı Adaylık Dosyası’nın Türkçe halini indirmek için tıklayınız.

3- Bursa Alan Başkanlığı tarafından yetişkinler için hazırlanan “Dünya Mirası Bursa” bilgilendirme kitapçığını indirebilmek için tıklayınız.

4- Dünya Mirası Sözleşmesi’nin Uygulanmasına Yönelik Operasyonal Rehberin Türkçe versiyonu için tıklayınız. Operasyonel rehberin güncel ve orijinal versiyonuna http://whc.unesco.org/en/guidelines/ linkinden ulaşabilirsiniz.

5- “UNESCO Dünya Mirası Bursa” konulu bilgilendirme sunumu için tıklayınız.

6- “UNESCO Dünya Mirası ve Bursa: Farkındalık Yaratma Projesi-UNESCO World Heritage and Bursa: Awareness Raising Project” Tanıtım videosunu izleyebilmek için tıklayınız.

7-Dünya Mirası Bursa’nın (Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri, Cumalıkızık) Üstün Evrensel Değeri /  The Outstanding Universal Value of World Heritage Bursa (Khans Area, Sultan Kulliyes, Cumalıkızık) isimli Türkçe-İngilizce tanıtım kitapçığı için tıklayınız. 

8-Dünya Mirası Bursa (World Heritage Bursa) isimli Türkçe-İngilizce tanıtım broşürü için tıklayınız.

9- ‘UNESCO Dünya Mirası ve Bursa’ Eğitim/Atölye Çalışması Sonuçları ile ilgili dokümanlara ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayınız.

– 2016 yılında öğretmenler atölye kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin rapor

– Atölye sonucunda hazırlanan proje taslaklarına ilişkin dosya

– “Dünya Mirası Bursamızı Tanıyalım Projesi” Dosyası

– Proje Takvimi

10-2018 yılında düzenlenen “Nesiller Boyu Kültürel Miras: Fırsatlar ve Sorumluluklar Paneli” bildiri sunumlarına ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayınız.

-Dr. Öğr. Üyesi Aylin ORBAŞLI, “Kentsel Miras : Kimlik, Tanıtım, Aidiyet”

-Prof. Dr. Zeynep Gül ÜNAL, “Kültür Varlıkları ve Afet Yönetimi: Gelecek İçin Şimdiyi Korumak”

-Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel, “Gelecek Kuşaklara Miras: Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasında Uygulamalar ve Risk Alanları”

-Dr. Mimar Deniz İKİZ KAYA, “Genç Nesiller İçin Tarihi Kentsel Peyzaj: Kentsel Miras Yönetimine Yerel Toplulukların Katılımı”


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURSA ALAN BAŞKANLIĞI
Adres:Bursa Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Altınova Mah. Fuar Cad. Kat:3 Oda No:321 16090 Osmangazi/BURSA 
Tel: 0224 716 16 44 Faks: 0 224 716 16 45 E-Posta: alan.baskanligi@bursa.bel.tr