ADAYLIK DOSYASI UNESCO’DA…

 

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Bursa; Hanlar Bölgesi (Orhan Gazi Külliyesi ve Çevresi), Sultan Külliyeleri (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye) ve Cumalıkızık Köyü tarihi alanları ile Türkiye´nin 2014 yılı için “UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi “adayı oldu. Adaylık dosyasına son şekli verilerek, ‘’Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu’’ ismi ile UNESCO´ya gönderildi.

30 Eylül’de Kültür Bakanlığı’na teslim edilen ve yapılan ön değerlendirme sonucuna göre  revizyonları yapılan başvuru dosyası, “Bursa UNESCO Aday Alanları Tanıtım Filmi” ile desteklenerek   Kültür Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne iletildi. Dosya 1 Şubat 2013 tarihi itibariyle, UNESCO Dünya Mirası Merkezi Sekreterliği’ne Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla iletilmiştir.

UNESCO Dünya Miras Sekreterliğince  Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’ne (ICOMOS)  gönderilecek olan dosya ile Bursa, 2014 yılı için UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmeye aday durumunda.

ICOMOS ilerleyen günlerde bir heyet gönderecek ve aday gösterilen alanlar yerinde incelenecektir. İncelemelerin tamamlanmasının ardından UNESCO değerlendirme sonucunu 2014 yılında açıklayacak.

Dünya Miras Listesi’ne girebilmek için “her ülke her yıl sadece bir kültürel, bir de doğal varlık ile başvuru yapabilmektedir. Bursa tüm bu özellikleri ve gelinen süreçle birlikte “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” başlıklı dosyası ile 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi hedeflemektedir.

ENGLISH


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURSA ALAN BAŞKANLIĞI
Adres:Bursa Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Altınova Mah. Fuar Cad. Kat:3 Oda No:321 16090 Osmangazi/BURSA 
Tel: 0224 716 16 44 Faks: 0 224 716 16 45 E-Posta: alan.baskanligi@bursa.bel.tr