BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA BOZBEY

 

BAŞKANIN MESAJI


Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa, surları, hanları, kaplıcaları, türbeleri, hamam ve çeşmeleriyle eşsiz bir tarihi mirasa sahiptir. Sadece tüccarların değil, aynı zamanda, doğudan batıya ve batıdan doğuya, bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de geçtiği güzergah olan İpek Yolu üzerinde bulunan Bursa, özgün değerlerini günümüze kadar korumayı başarabilmiş bir tarih ve kültür kentidir.
Tarihi yapıların restorasyon çalışmalarının yanı sıra kentimizin tarihi ve kültürel değerlerinin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımını sağlamak da son derece önemlidir. Belediyemiz koordinasyonunda hazırlanan “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” isimli “Adaylık Dosyası” kapsamındaki yedi alan; Hanlar Bölgesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye Külliyeleri ve Cumalıkızık Köyü 22 Haziran 2014 tarihinde, günümüzde toplam 1073 dünya mirasının yer aldığı UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edilmiştir.
Dünya Miras Listesi’ne dahil olmak, tüm dünyanın ortak mirası olma ayrıcalığını elde etmek demektir. Ayrıca, gerektiğinde UNESCO’dan teknik destek almaya ve Dünya Mirası Fonu’ndan yararlanmaya, bölgenin uluslararası platformlarda tanınmasına ve turizm potansiyelinin artmasına olanak sağlamaktadır.
Değerlerimizin UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almasıyla birlikte, Bursa’nın üstün evrensel değer taşıyan alanları gelecek nesillere özenli bir biçimde taşınacak, kentimizin turizm potansiyeli de artacaktır. Bizler de bu doğrultuda, bundan sonraki sürecin sağlıklı sürdürülebilmesi için Bursa Alan Başkanlığı koordinasyonunda kurumlar arası eşgüdümü sağlayıp Yönetim Planı’nın uygulanması hususunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
Bursa’nın tarihi alanlarını korumak için Belediyemiz koordinasyonunda hazırlanan “Bursa ve Cumalıkızık Yönetim Planı”nı uygulama sürecinde ilgi ve desteklerini bizden esirgemeyen tüm kurum, kuruluş ve katılımcılara teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Mustafa BOZBEY
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURSA ALAN BAŞKANLIĞI
Adres:Bursa Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Altınova Mah. Fuar Cad. Kat:3 Oda No:321 16090 Osmangazi/BURSA 
Tel: 0224 716 16 44 Faks: 0 224 716 16 45 E-Posta: alan.baskanligi@bursa.bel.tr