BURSA, UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ’NDE

BURSA ARTIK DÜNYA MİRASI
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN HANLAR BÖLGESİ, SULTAN KÜLLİYELERİ VE CUMALIKIZIK’IN UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ’NE ALINMASI İÇİN VERDİĞİ MÜCADELE OLUMLU SONUÇLANDI VE BURSA, “BURSA VE CUMALIKIZIK: OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN DOĞUŞU” BASLIKLI DOSYASIYLA ARTIK DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NE GİRDİ.
– KATAR´IN BAŞKENTİ DOHA´DA YAPILAN 38. UNESCO DÜNYA MİRAS KOMİTESİ TOPLANTISI’NDA TÜRKİYE’DEN BURSA’NIN HANLAR BÖLGESİ, SULTAN KÜLLİYELERİ VE CUMALIKIZIK ALANLARI İLE İZMİR BERGAMA’NIN LİSTEDE YER ALMASINA KARAR VERİLDİ.
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASIN AYAĞA KALDIRILMASI YÖNÜNDE VERDİKLERİ MÜCADELENİN UNESCO TARAFINDAN DA TESCİLLENMİŞ OLDUĞUNU BELİRTEREK, BURSA’NIN TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİNDEN HAK ETTİĞİ PAYI ALMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT DOĞDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık’ın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması için verdiği mücadele olumlu sonuçlandı ve Bursa, “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” başlıklı dosyasıyla artık UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girdi. Katar´ın başkenti Doha´da yapılan 38. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’den Bursa’nın Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık alanları ve İzmir Bergama’nin listede yer almasına karar verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Tarihi ve Kültürel Mirasın ayağa kaldırılması yönünde verdikleri mücadelenin UNESCO tarafından da tescillenmiş olduğunu belirterek, Bursa’nın tarih ve kültür turizminden hak ettiği payı alması için önemli bir fırsat doğduğunu söyledi.

Bursa’da 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya Surlarına, 600-700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, 14 yıl önce başlayan UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girme hayalini de gerçekleştirdi. Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınma amacıyla 2000 yılında başlatılan çalışmalarda somut bir gelişme yaşanmayınca konuyu Büyükşehir Belediyesi ele aldı. Cumalıkızık’ın yanı sıra Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi ile Sultan Külliyelerini de adaylık kapsamına alan Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılında çalışmalara yeniden başladı.

Titiz çalışma dönemi

Söz konusu alanlarda yetki ve sorumluluk sahibi kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını, hak sahiplerini, uzmanları, alanların yönetilmesi ile ilgili hedef ve stratejileri belirleme, ortak kararlar alma ve uygulamalar yapmak üzere Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu başkanlığında “Bursa Alan Başkanlığı” kuruldu. 26 kişilik Danışma Kurulu ile 9 kişilik Eşgüdüm ve Denetleme Kurulu’nu oluşturan Alan Başkanlığı, gerek hak sahipleri gerekse alan üzerinde etkili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bugüne kadar önemli çalışmalar yaptı. Büyük bir titizlikle hazırlanan Bursa’nın Adaylık Dosyası 2012 Eylül ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, oradan da UNESCO’ya iletildi. 2013 Ekim ayında UNESCO’nun danışma organı olan ICOMOS’tan gelen uzmanlardan oluşan heyet, Bursa dosyasında yer alan tüm bölgelerde incelemelerde bulunup, hazırladıkları raporu UNESCO merkezine sundu.

Bursa artık dünya mirası
Katar´ın başkenti Doha´da Katar Ulusal Kongre Merkezinde yapılan “38. Dünya Miras Komitesi Toplantısı”nda, Türkiye’den Bursa ve İzmir’in Bergama dosyaları ele alındı. Bursa’da 14 yıl önce başlayan Dünya Mirası Listesi’ni girme hayali, Komite’nin kararıyla gerçek oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda her aşaması titizlikle yürütülen çalışmalarla hazırlanan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasına karar verildi. UNESCO’nun 1972 yılında kabul ettiği ve 186 ülkenin taraf olduğu “Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”nce Türkiye’den Dünya Mirası Listesi´ne bugüne kadar İstanbul´un Tarihi Alanları, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, Hattuşaş, Nemrut Dağı, Xanthos-Letoon, Truva Antik Kenti, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Pamukkale Hierapolis, Safranbolu şehri, Edirne Selimiye Cami ve Külliyesi, ve Çatalhöyük Neolitik Kenti girmişti. Türkiye’den 11 bölgenin yer aldığı listeye bu tarihi kararla Bursa ve Bergama da eklenmiş oldu.

Keşfedilmeyi bekleyen cennet
UNESCO’nun kararını değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın dünya çapında keşfedilmeyi bekleyen cennet bir köşe olduğunu söyledi. Bursa’nın öncelikle turizm alanında gelişmesi amacıyla bu değerleri en iyi şekilde tanıtmakta kararlı olduklarını dile getiren Başkan Altepe, “UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne bu nedenle büyük önem verdik. Dünya’da 981 kültürel ve doğal varlığın bulunduğu listede Türkiye’den sadece 11 varlık vardı. Bursa olarak bu listeye girerek, değerlerimizi dünyaya tanıtmak ve turizmle gündemde olmak istiyorduk. Bu konuda gerekli çalışmalarımızı göreve gelir gelmez başlattık ve önemli bir mesafe kat ettik Alan Başkanlığı görevine getirdiğimiz konunun uzmanı olan hocamız Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu ve ekibi de özveriyle çalıştı. 2000 yılında başlayan ama sonuç alınamayan çalışmalarda mutlu sona ulaştığımız için emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu kararla, Bursa artık dünyanın tanıdığı bir yer olacak. Böylelikle özellikle tarih ve kültür turizminden daha fazla pay alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURSA ALAN BAŞKANLIĞI
Adres:Bursa Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Altınova Mah. Fuar Cad. Kat:3 Oda No:321 16090 Osmangazi/BURSA 
Tel: 0224 716 16 44 Faks: 0 224 716 16 45 E-Posta: alan.baskanligi@bursa.bel.tr