ICOMOS HEYETİ BURSA’DA

 

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) teknik değerlendirme heyeti, Bursa’da bulunan UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeye aday alanlarda incelemelerde bulundu.

2000 yılında “Bursa ve Cumalıkızık Köyü Erken Osmanlı Dönemi Kentsel ve Kırsal Yerleşimleri’’ adı ile başvuru yapılan ve Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan, 2009 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonunda, Bursa Hanlar Bölgesi (Orhan Gazi Külliyesi ve Çevresi), Sultan Külliyeleri (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye) ve Cumalıkızık Köyü tarihi alanlarını içerecek şekilde hazırlanan “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” isimli “Adaylık Dosyası” ve ekinde yer alan “Taslak Yönetim Planı”; 1 Şubat 2013 tarihi itibariyle UNESCO Dünya Miras Merkezi’ne ve UNESCO Dünya Miras Merkezi’nce tüm teknik gereklilikleri sağladığı belirtilerek 1 Mart 2013 tarihi itibari ile ICOMOS (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) uzmanlarına değerlendirilmek üzere iletildi. Bu bağlamda Bursa; 2014 yılı için UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Türkiye’nin iki adayından biri oldu. Bu sürecin devamı olarak Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS),   Bursa UNESCO Dünya Miras Listesi Aday Alanları’nda incelemede bulunmak üzere iki uzman görevlendirdi.

9-12 Ekim tarihleri arasında yapılan incelemede  ICOMOS Uzmanları  Dr. Alvaro Gomez- Ferrer  Bayo ve Doç. Dr. Elena Dimitrova ile birlikte Bursa Alan Başkanı Prof.Dr. Neslihan Dostoğlu, Bursa Alan Başkanlığı Adaylık Dosyası yüklenicisi  Giora Solar, Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları Seda Duzcu ve Umut Özdemir, ICOMOS Türkiye uzmanı Prof.Dr.Zeynep  Ahunbay  ile, Bursa Alan Başkanlığı Eşgüdüm Denetleme Kurulu üyesi ve ICOMOS Türkiye uzmanı  Prof.Dr. Füsun Alioğlu  ve Bursa Alan Başkanlığı Ekibinden; Koordinatör Y.Rest.Mimar Birben Durmaçalış, Y. Mimar Ayten Başdemir, Y.Sanat Tarihçisi Esra Çobanoğlu, Y.Sanat Tarihçisi Eser Çalıkuşu ve Ahmet Güler  hazır bulundu.

9 Ekim sabahı Bursa Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı’nda yapılan toplantı sonrası heyet,  Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ödünç ve Bursa Vali Vekili  M.Vedat MÜFTÜOĞLU ve Vali Yrd. Samet ERCOŞKUN’u makamında ziyaret etti. Ziyaret  sonrası aday alanlardan Hanlar Bölgesi’nde incelemelerde bulunuldu.

10 Ekim’de; I.Murad ve Yıldırım Külliyeleri ve Cumalıkızık Köyü, 11 Ekim’de ise Yeşil ve II. Murad Külliyelerinde incelemelerde bulunuldu.

ICOMOS teknik değerlendirme heyeti, incelemeler sırasında alanlarla ilgili muhtar, akademisyen, imam, dernekler, İlçe belediyesi yetkilileri ve yapıların restorasyonunda görevli yetkililerden de bilgiler aldı.

ICOMOS heyeti, Bursa UNESCO Dünya Miras Listesi Aday Alanlarında yaptığı inceleme sonrası 12 Ekim sabahı Bursa’dan ayrıldı.

 

 


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURSA ALAN BAŞKANLIĞI
Adres:Bursa Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Altınova Mah. Fuar Cad. Kat:3 Oda No:321 16090 Osmangazi/BURSA 
Tel: 0224 716 16 44 Faks: 0 224 716 16 45 E-Posta: alan.baskanligi@bursa.bel.tr