ÖĞRENCİLERE UNESCO BİLİNCİ AŞILANDI

Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarihi Kültürel Miras Şube Müdürlüğü’ne bağlı Bursa Alan Başkanlığı “UNESCO Dünya Mirası” konusunda hazırladığı sunumlarla eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştiriyor.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde gerçekleştirilen eğitimlerde öğrencilere miras nedir, kültürel ve doğal varlıklarımız nelerdir, UNESCO nedir, Türkiye’deki Dünya Mirasları, Somut Olmayan Kültürel Miras konularında bilinçlendirme eğitimleri verildi. Geçtiğimiz eğitim döneminde Özel Çekirge Doğa Anaokulu, Atatürk Anaokulu, Davutkadı Eşref Evcil İlkokulu, Muradiye İlkokulu, Samet Akdeniz İlkokulu, Şahin Yılmaz İlkokulu, Ahmet Uyar İlkokulu, Davut Dörtçelik İlkokulu, Cumalıkızık Anaokulu-İlkokulu-Ortaokulu, Sadettin Türkün Ortaokulu, Şehit P.Bnb. Ercüment Türkmen Ortaokulu, Osmangazi Üftade İmam Hatip Ortaokulu, Peyami Safa Ortaokulu, Osmangazi Ortaokulu, Özel Çakır Ortaokulu, Özel 3 Mart Azizoğlu Ortaokulu, Turgut Yılmazipek Yatılı Bölge Ortaokulu, Ovaakça Şarık Tara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü, Gülçiçek Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Feriha Uyar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Osmangazi İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nuri Nihat Aslanoba Anadolu Lisesi, Bisaş Ortaokulu, Namazgah İhsan Dikmen İlkokulu ve Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde eğitim gören 2568 öğrenciye ulaşıldı.

Özel 3 Mart Azizoğlu Ortaokulu’nda gerçekleştirilen etkinliğe katılan Bursa Alan Başkanı Prof.Dr. Neslihan Dostoğlu, öğrencilere kültürel ve doğal varlıklara sahip çıkılması, sonraki kuşaklara aktarılmasının önemiyle ilgili kısa bir konuşma yaptı.
Etkinliğe katılan öğrencilere eğitim seviyelerine göre Dünya Miras Gezginleri Derneği’nin teknik katkılarıyla, Bursa Alan Başkanlığı tarafından hazırlanan bilgilendirme kitapçığı, hikaye kitabı, yapboz, Türkiye’deki miras alanlarıyla ilgili harita, çıkartma, boyama kitabı gibi eğitim materyalleri dağıtılıyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı personellerinden Eser Çalıkuşu ile Ümmü Doğan’ın okullara giderek gerçekleştirdiği sunumlar, öğretmenler ve öğrenciler tarafından ilgiyle karşılanıyor. Sunum sırasında kültürel ve doğal varlıkları koruyacaklarına dair söz veren öğrencilere sunum sonunda ise katılım sertifikası veriliyor.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURSA ALAN BAŞKANLIĞI
Adres:Bursa Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Altınova Mah. Fuar Cad. Kat:3 Oda No:321 16090 Osmangazi/BURSA 
Tel: 0224 716 16 44 Faks: 0 224 716 16 45 E-Posta: alan.baskanligi@bursa.bel.tr